Založ si blog

Divoký Západ na východe EU

„Keď má tiecť krv u nás, tak bude aj v Košiciach!“

Vyhlásil v roku 2015 vysokopostavený predstaviteľ oceľovej Matky (aj matka vo Votrelcovi bola veľká a oceľová…) v Pittsburghu po tom, čo si uvedomili a rozhodli, že musia zatvoriť niekoľko dlhodobo stratových prevádzok v USA a samozrejme prepúšťať zamestnancov. Prepúšťanie sa ale vtedy malo dotknúť aj vysokého manažmentu, padli aj „veľké hlavy“, ktoré si už nemysleli, že by padnúť mohli. No stalo sa.

A zvyšné múdre hlavy v mrakodrape uprostred Pittsburghu rozhodli, že v januári 2016 začne prepúšťanie v Košiciach. Toť citácia na začiatku textu. A pôjdu hlava-nehlava. Tak aj bolo.

Fabrika v Košiciach kŕmila dolármi Matku dlhé roky. Kŕmila aj adoptované dieťa v Srbsku, ktoré chúďa celých sedem rokov v rukách amerického vlastníka len trpelo. A Košice platili aj toto utrpenie. Celých sedem rokov. Až v jedno pekné ráno vyšla správa, že Matka sa rozhodla toto balkánske dieťa predať za jeden dolár srbskej vláde. Roky, peniaze a čas ľudí aj z Košíc, investovaný do tohto závodu nestáli viac, ako jeden dolár.

 

V Košiciach počas obdobia daňových prázdnin (1999-2009) ako novú investíciu postavili len pozinkovaciu linku č. 3. Ostatné investície boli len niečo ako sanovanie stavu, keď už hrozilo, že by mohol vzniknúť problém. No, nehrnuli sa do investícií. Daňové prázdniny skončili v roku 2009 a v spomínanom roku prišla prvá veľká vlna prepúšťania. Zhodou okolností „krytá“ nainštalovanou svetovou krízou, ktorá konečne dorazila aj do Európy, takže argument na prepúšťanie ako delo. A odvtedy každý ďalší rok vždy v januári ďalšia a ďalšia vlna. Áno, tvárili sa, že ponúkajú odchod za „úžasných“ podmienok, ktoré sa nedajú / nemôžu odmietnuť. Častokrát ľudia ani inú možnosť nemali.

 

Späť k roku 2016. Začali hneď v januári, po 29 ľudí, pretože pri 30 kúskoch by to už bolo hromadné prepúšťanie a to nebolo možné, keďže Fico s Amíkmi zbúchal v roku 2013 Memorandum „na záchranu“, ktoré malo platiť 5 rokov. Nanič záchrana.

Táto psychiatria, prepúšťanie 29 ľudí, trvala až do septembra 2016, napriek tomu, že ekonomické ukazovatele ukazovali, že je v danom období košická firma v zisku. Keď už na tento fakt poukazovali nielen odborári a zamestnanci ale aj médiá pomohli, že sa okolo tohto rozprúdila debata, prepúšťanie v septembri 2016 (ako to oni vedia povedať) bolo prerušené.

Nastalo pomerne kľudné takmer trojročné obdobie, keď dali ľuďom pokoj. No prišiel rok 2019, letné prázdniny, keď to všetko začalo znova. Tentoraz si už istý nemohol byť nikto. Snáď len tí, ktorí boli / sú v dôchodkovom veku a týchto už vyhodiť nemôžu. Ak, tak musia odísť sami, na základe vlastného rozhodnutia, bez nátlaku.

A keď konečne klesli biznis čísla „do mínusu“ začal sa bazén pred administratívnou budovou na vstupnom areáli U. S. Steel Košice „plniť“ slzami amerických majiteľov, ako zle sa vodí fabrike, aké zlé čísla sú, ojojooooj. Možno chceli opäť niečo vytĺcť od slovenskej vlády. Ktovie.

 

Nevytĺkli. Tentoraz nezabralo.

 

A dnešný článok o tom, ako predseda KSK Trnka ponúkol 1 euro za U. S. Steel, Košice americkým majiteľom, ma v celku prekvapil, no najmä som zvedavá, čo bude nasledovať. Neviem si síce predstaviť, či a odkiaľ vezme KSK kapitál na nevyhnutné investície do technológií v tejto firme. Poslať im do Pittsburghu na účet 1 euro a zbaviť sa vyžieračov. Možno je to „lacnejšie“, ako nechať ich ďalej robiť si svoj „biznis“ a cicať firmu.

Ale čo potom?

https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/526723-kosicka-zupa-ponukla-za-u-s-steel-1-euro/

„Hľadáme superčloveka – ponúkame almužnu“

14.09.2019

Hmm... len taká malá analýza Najčastejšie sa tu analyzuje slovenská politika a jej smutné politické figúrky. Je toho každý deň na jednu knihu. Kedysi jedna kauza za 3-4 mesiace. Dnes, aj viac »

Slovenská „real“ rozprávka o 21. storočí

07.09.2019

Prvé dejstvo Kde bolo tam bolo, bola raz jedna malá krajina, v nej jedna malá firma. Mala sídlo tam, kde aj tak nič nie je, no niečo tam predsa len bolo. Majiteľom firmy bol príslušník najdemokratickejšieho viac »

Chcem byť Balciarovou susedkou

04.09.2019

Balciar je celkom bežný občan. Aspoň sa to všetci, čo sa k jeho prípadu zatiaľ vyjadrovali, vrátane ministra obrany SR, snažia takto prezentovať. A myslia si, že to stačí. Povedať, že jeho viac »

Holandsko / Amsterdam / Afganec / polícia / zadržanie /

Afganca za útok nožom v Amsterdame odsúdili na 26 rokov väzenia

14.10.2019 23:58

Ten vlani koncom augusta pobodal nožom dvoch amerických turistov pri teroristickom útoku na hlavnej železničnej stanici v Amsterdame.

noz

Azylanta, ktorý v Rakúsku dobodal nožom na smrť človeka, zadržali

14.10.2019 21:36, aktualizované: 23:03

Útočník po zavraždení motoristu unikol na jeho osobnom aute. Pátranie vyhlásené v oblasti pri hranici s Českom bolo dosiaľ neúspešné i napriek nasadeniu vrtuľníka.

Milan Žitný

Žitný o nahrávke Kočnera s Trnkom o Haščákovi

14.10.2019 20:32

Pri analyzovaní nahrávky rozhovoru Mariana Kočnera s niekdajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom sa robí jedna zásadná chyba, upozorňuje bezpečnostný analytik Milan Žitný.

Most-híd / Béla Bugár /

Most-Híd navrhuje SMK a MKDA zintenzívniť rokovania o vytvorení volebnej strany

14.10.2019 20:22

Maďarské aj ďalšie menšinové strany rokovali o prípadnej predvolebnej spolupráci už počas leta.

laluna

Na svet sa občas treba pozrieť očami človeka, ktorý práve spadol z Mesiaca.(S.Radič)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 74
Celková čítanosť: 126585x
Priemerná čítanosť článkov: 1711x

Autor blogu