Veronika sa rozhodla zomrieť

ih2Keby ste ju poznali, možno si poviete, mladá, sympatická kočka, ktorá má celý život ešte len pred sebou. Konečne si môže začať plniť svoje sny, dávne detské, tínedžerské, budovať vlastnú budúcnosť. Ale ona sa namiesto toho rozhodla zomrieť. Už nedokázala nájsť zmysel vlastného bytia, životný cieľ, ktorý by ju udržal na tomto skvelom a zároveň skazenom mieste, zvanom Zem.

Najmenej bolestný spôsob sebazničenia sa jej zdali tabletky. Pohltlala ich toľko, aby si bola istá, že už niet cesty späť. Najhoršie na tom všetkom bolo to čakanie.
Kedy to príde. Zaspí?
Nebude nič cítiť?
Alebo sa pred smrťou bude zvíjať v kŕčoch a bolestiach?
Vôbec nedokáže odhadnúť čas, za aký začnú tabletky účinkovať.
Bude to pár minút alebo pár hodín?
Tak, a už to prišlo. Už o sebe prestáva vedieť, zamdlieva, nechce to vrátiť späť, nechce sa zachrániť…

Pootvorí oči, vidí, ako sa okolo nej pohybuje niekoľko ľudských bytostí v bielom.
„Vari som už v nebi? A čo to tí ľudia okolo mňa robia? Čo odomňa chcú?“
Jedna tvár sa nakloní až tesne k nej, pohybuje perami, ale Veronika ničomu nerozumie. Tvár sa stále snaží nadviazať kontakt. Veronika už počuje akési čudné zvuky akoby zdiaľky, je to stále zrozumiteľnejšie. Je to ľudský hlas. A mužská tvár nad ňou je lekár.

Veronika sa snaží premýšľať, čo sa to vlastne stalo. Pomaly sa jej vyjasňuje, spomína si na to otravné čakanie, kým príde smrť
„Chcela som zomrieť, predsa! Prečo ste ma zachránili?“

Po niekoľkých dňoch, keď je už Veronika schopná postaviť sa na nohy a ako tak fungovať, zrazu sa ocitá v ambulancii, u lekára s anjelskou tvárou. Už len svätožiara mu chýba, pousmeje sa na vlastných myšlienkach, napriek tomu, v akej situácii sa nachádza. Po rozhovore s lekárom, volajme ho doktor Igor, Veronika pozná krutú pravdu. Nielen že sa im ju podarilo zachrániť, ona pri tom všetkom nešťastí presné pozná dátum svojej smrti. Tabletky, ktorými sa nakŕmila, jej nezvratne a nenapraviteľne poškodili srdce. Má päť dní života, možno týždeň. Srdce jej jednoducho prestane pracovať a ona konečne umrie. Tak to predsa chcela, nie?

…tu niekde by som ukončila môj voľný opis úvodného deja tejto knižky. Aké by to potom bolo čítanie, keby ste vedeli vopred, čo sa stane. Pretože to, čo som napísala, ani zdaľeka ešte nie je všetko, čo Veronika za tých pár dní zažije.

Páčila sa mi tak veľmi, že som si z nej vypísala pár zaujímavých myšlienok. Sú pravdivé, až z toho behá mráz po chrbte…
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

* Vedomie smrti nás núti žiť intenzívnejšie.

* Normálnosť je len otázkou konsenzu, t.z., že ak mnoho ľudí považuje niečo za správne, tak sa to správnym stane.

* Je vážne, ak sa nútite do toho, aby ste boli ako ostatní. Vyvoláva to neurózy, psychózy, paranoje. Je závažné chcieť byť rovnaký, lebo to znamená znásilňovať prírodu, ísť proti zákonom Boha. Ľudia sa neodvažujú byť inakší, idú proti prírode a ich organizmus začína produkovať Vitriol – Zatrpknutosť.

* Ohrozovať svoj život je ľudskej bytosti vlastné – je mnoho ľudí, ktorí to robia a predsa ostávajú „tam vonku“, akoby boli nevinní a normálni, len preto, že si nevybrali taký škandalózny spôsob samovraždy. Zabíjajú sa po troške, otravujú sa tým, čo doktor Igor nazval Viriol.

* Vitriol vytvárajú ľudské organizmy v situácii, keď cítia strach – aj keď ho moderné spektrografické skúšky zatiaľ neodhalili. Možno ho však ľahko rozoznať podľa chuti, ktorá je trpká. Objaviteľ tohto jedu ho pomenoval podľa jedu, ktorý v minulosti často používali cisári, králi a milenci, keď sa potrebovali definitívne zbaviť nepohodlnej osoby. Tento jed je dnes drahý a na trhu ťažko dostupný, nahradili ho však istejšie vražedné prostriedky, ako sú revolvery, baktérie, atď. Nikto nikdy sa nezmienil o Vitriole ako o smrteľnom jede, hoci väčšina postihnutých pozná jeho chuť a proces intoxikácie označuje ako Zatrpknutosť. Každý človek má vo svojom organizme viac či menej Zatrpknutosti, tak ako skoro všetci máme v sebe bacil tuberkulózy. Tieto dve choroby však prepuknú len vtedy, keď je organizmus oslabený; v prípade Zatrpknutosti je pôda na prepuknutie choroby pripravená vtedy, keď vznikne strach z takzvanej „reality“. Hlavným cieľom Zatrpknutosti (či Vitriolu) je vôľa. Ľudia nakazení touto chorobou si postupne prestávajú čokoľvek želať a o niekoľko rokov už nie sú schopní výjsť zo svojho sveta – minuli totiž obrovské rezervy energie, aby si vystavali vysoké hradby, za ktorými je realitou len to, čo chcú sami. Aby zabránili útoku zvonku, obmedzili aj svoj vnútorný vývin. Naďalej chodia do práce, pozerajú televíziu, nadávajú na dopravu, vychovávajú deti, ale toto všetko sa deje automaticky a bez akýchkoľvek veľkých vnútorných emócií – lebo napokon všetkou je pod „kontrolou“. Veľkým problémom otravy Zatrpknutosťou je, že aj vášne – nenávisť, láska, zúfalstvo, nadšenie, zvedavosť – sa postupne prestávajú prejavovať. Po nejakom čase zatrpknutý človek už po ničom netúži. Nechce sa mu ani žiť, ani umrieť – to je ten problém. Človek chronicky chorý na zatrpknutosť pociťuje svoju chorobu iba raz za týždeň, v nedeľu popoludní. Ten popoludnajší pokoj je totiž desivý, čas sa nekonečne vlečie a sústavná podráždenosť sa vyplavuje úplne voľne. No keď príde pondelok, zatrpknutý hneď zabudne na svoje symptómy – aj keď hundre, že si nikdy nestihne poriadne oddýchnuť a sťažuje sa, že víkend vždy ubehne priveľmi rýchlo…
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Nedokončená

02.12.2020

Len chvíľu som s tebou a celá z teba nežniem. plačem a ľúbim. Blúdim, keď ťa neviem nájsť, strácam sa, keď prestáva tvoj hlas priasť. Na koľko týždňov mám ťa ešte? Nie som žiadny veštec som iba Žena. Potichu zaľúbená. Tak potichu až mi duša kričí bez zjavných vonkajších príčin. Bez spoločnej adresy sme, bez bozku z lásky a rannej kávy čo všetko spraví. [...]

Poviem to trochu inak

21.04.2020

Aj keď nás po tejto zemi veľa nekráča, je nás na Slovensku len niečo málo cez päť miliónov, no pokojne by sme mohli byť žiarivým príkladom pre zvyšok sveta. Tak ako to bolo v novembri 1989 a tiež na prelome rokov 1992-1993. V oboch prípadoch sme sa dokázali zachovať slušne, pokojne, rozvážne. Doteraz nás vo svete dávajú za príklad. A v histórii to už takto bude [...]

Divoký Západ na východe EU

23.09.2019

„Keď má tiecť krv u nás, tak bude aj v Košiciach!“ Vyhlásil v roku 2015 vysokopostavený predstaviteľ oceľovej Matky (aj matka vo Votrelcovi bola veľká a oceľová…) v Pittsburghu po tom, čo si uvedomili a rozhodli, že musia zatvoriť niekoľko dlhodobo stratových prevádzok v USA a samozrejme prepúšťať zamestnancov. Prepúšťanie sa ale vtedy malo dotknúť aj [...]

Nemecko, Magdeburg, migrácia

Útok v Magdeburgu vyvoláva protesty proti migrácii

22.12.2024 09:44

V nemeckom Magdeburg po útoku na vianočnom trhu sa zišli ľudia, aby dali najavo svoju nespokojnosť s nemeckou azylovou politikou.

taiwan

Čína varovala USA pre dodávky zbraní Taiwanu: Hráte sa s ohňom

22.12.2024 08:14

Čína sa v nedeľu znovu ohradila proti nedávnym americkým oznámeniam o predaji vojenskej techniky a pomoci Taiwanu.

vojna na Ukrajine, Kyjev, metro

ONLINE: Zelenskyj odkázal Moskve, že útoky v Rusku budú pokračovať

22.12.2024 07:10, aktualizované: 09:01

Ukrajina bude útočiť na vojenské ciele v Rusku a čoraz častejšie ukrajinskými zbraňami, uviedol Volodymyr Zelenskyj.

Adela Penesová, obezitologička, Vianoce, strava, diéta

Lekárka: Najhoršie čo môžete urobiť, je najesť sa a ľahnúť si. Prečo prejedanie sa škodí?

22.12.2024 07:00

Obezitologička radí, ako zvládnuť stravovanie počas sviatkov.

laluna

Na svet sa občas treba pozrieť očami človeka, ktorý práve spadol z Mesiaca.(S.Radič)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 76
Celková čítanosť: 202023x
Priemerná čítanosť článkov: 2658x

Autor blogu