Založ si blog

neMOCnice – posledný nech zhasne

Už nestačím sledovať a čítať všetko to, čo sa deje. Vo svete aj u nás. Kedysi sa diala jedna-dve dôležité alebo závažné udalosti, ktoré plnili titulky novín a ústa nastajlovaných moderátorov v správach. Človek stíhal sledovať vzajomné súvislosti a vývoj jednotlivých káuz. Dnes sa toho deje toľko naraz, že sa to akoby zlieva do jednej veľkej ťažoby. Všetky tie kauzy, problémy ekonomické, morálne, protichodné názory na ich riešenie. Zvlášť vypichnem náhlu extrémnu aktivitu LOZ-u, toho „ochranárskeho“ odboru, o ktorého existencii som doteraz ani len netušila.

V ostatných dňoch, hlavne pri sledovaní všetkého toho cirkusu okolo lekárov a ich štrajku si vravím : „Mám to ja ale štastie, že lekára nepotrebujem.“ Teda, aspoň v tejto chvíli. Pevne dúfam, že to tak ostane ešte veľmi dlho. Ale každý takéto štastie nemá. Žiaľ.

Pýtam sa však : Čo tak odrazu? Kde boli doteraz títo odhodlaní a nebojácni odborári, kde boli títo statoční a odvážni lekári 22 rokov? Veď predsa aj pred rokmi boli neadekvátne ohodnotení! Prečo sa neozvali za vševedka Mečiara (1992-1998), za demokrata Dzurindu (1998-2006), za sociálne cítiaceho Fica (2006-2010)??? Vybrali si naozaj „ten najlepší“ čas na štrajk a vydieranie, v mene ICH vyššieho zárobku. Príde mi to ako keby si čerstvoplnoleté dieťa pýta od rodičov napríklad 300 eur na víkendový výlet do Paríža vo chvíli, keď rodičom za dverami zvoní exekútor…

Možno je to celé inak… možno tí, ktorí neustále liali NAŠE peniaze do tejto deravej inštitúcie, asi konečne uvideli manažérom a vedeniu nemocníc na prsty, a chceli prestať podporovať šafárenie po dlhých desaťročiach. A to by pre nemocnice znamenalo asi menej zdrojov zo štátneho rozpočtu, o ktorých mohli podľa svojej ľubovôle rozhodovať vo vedení nemocníc. Veď, keby sa v zdravotníctve hospodárilo naozaj rozumne, po 22 rokoch by to nemohlo vyzerať tak, ako to dnes vyzerá.

Všetci strádame a všetci sme podhodnotení. Sú to už 3 roky, čo sa rozpútala kríza vo svete a za ten čas narástli ceny úplne všetkého… Jednoducho musím(e) vyžiť z toho, čo mám(e). Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale v súčasnej situácii, v akej sa nachádza SLOVENSKO a celá EURÓPA (teraz je úplne jedno, či sme praví alebo ľaví), by mali dostať lekári zvýšenie o celkových 300 eur? V prepočte na slovenské koruny je to nádherných 9000 korún! Niekto nemá ani takýto plat, nie to ešte zvýšenie! To sa od roku 1989 ešte nikomu nepodarilo dosiahnuť …lekári chcú až 1300 eur. To by sa potom mali ZAVIAZAŤ, že NEBUDÚ už NIKDY brať žiadne úplatky a zarábať „pomimo“.

 

V januári 2012 to budú už 3 roky, keď mne a všetkým radovým zamestnancom v našej firme (nie manažérom), zamestnávateľ jednoducho znížil plat o cca 250 eur. Nepýtali sa nikoho z nás, či sa nám to páči a ako nás to poškodí. Odbory súhlasili, respektíve nebojovali. A možno dostali odmenu za to, aby boli ticho a sedeli si na zadku v teplúčku.

Dnes sme doma mali rodinnú návštevu. Jedným z prítomných bol aj dôchodca, vyše 70-ročný. Bolo mi až smutno z toho, ako komentoval práve v danej chvíli vysielané TV správy o tom, ako sa lekárski odborári a vláda nedohodli. Povedal, že okrem toho, že by lekárom mala vláda vyhovieť, úplatky pre lekárov by mali byť legálne (!).

Čiže, legalizovať korupciu. Katastrofa. Nenachádzam slov…

…a kde ostala visieť Hippokratova prísaha?

Alebo je to iba závisť spojená s ješitnosťou, že zdravotným sestrám sa podarilo to, čo im nie?

__________________________________________________________________________________________________

27.11.2011, 12:15, doplnok k prebiehajúcej diskusii :

Slovo „VŠETCI“, ako bolo myslené : všetci BEŽNÍ zamestanci, ktorí chodia do roboty na 8-hodinove smeny, na kolotoče, ktorí pracujú v službách, v obchodoch, u sukromníkov a častokrát sú zaplatení len ako brigádnici. V tejto diskusii to už niekto napísal, že : skús štrajkovať u súkromníka okamžite si za teba nájde náhradu, ktorá bude poslušne mlčať. Toto je odvrátená strana kapitalizmu, žiaľ.

Rozhodne som pod slovom „VŠETCI“ nemala na mysli posl(r)ancov, ministrov a už vôbec nie prezidenta, žiadneho úradníka v mestskom alebo miestnom zastupiteľstve plateného štátom, ktorý má príjem taký vysoký o akom sa nám (vyššie spomenuté vymenovanie) ani len nesníva.

O NÁS

09.12.2017

Koľká už v poradí slza vypadnutá z oka maľuje na líci cestu do neznáma? Ja na nej som sama aj v dave na ulici. A čakám na zázrak či na znamenie. Na ceste do neznáma byť radšej vo dvojici. viac »

Živá voda v otrávenej mysli

31.10.2015

Každá kvapka vody, ktorá raz dávno doletela na našu Zem sa odtiaľto nedostala. Vďaka kolobehu vody sa preč nikdy nedostane. V horšom prípade pre ľudstvo to ešte nejakú chvíľu potrvá, kým viac »

Vyplakaná

26.06.2015

Nebudeš tú báseň čítať pohľad tvoj je málo ružový ťažko toto vysvetliť mužovi. Nedotkneš sa môjho líca dlaň tvoja v diaľ odplávala cítim sa byť slabá, malá. Nepovieš mi sladké viac »

Peniaze, mince, euro

Priemysel v októbri medziročne vzrástol o 1,2 percenta

11.12.2018 09:56

Priemyselná produkcia v októbri 2018 medziročne vzrástla o 1,2 %. Rast v priemyselnej výrobe dosiahol 3,6 %.

babiš

Babiš zostáva v zozname agentov ŠtB

11.12.2018 09:35

Český premiér neuspel so sťažnosťou na Slovenskú republiku.

CDU, Angela Merkelová, Annegret Krampová-Karrenbauerová

Analytik: Nová šéfka CDU musí na miesto Merkelovej dorásť

11.12.2018 09:00

Aké rozdelenie moci čaká Nemecko po piatkovom hlasovaní CDU, keď predsedníčku stoličku po Angele Merkelovej prebrala Annegret Krampová-Karrenbauerová?

sdtíhačka

Piatich nezvestných amerických vojakov vyhlásili za mŕtvych

11.12.2018 08:44

Tankovacie lietadlo, na ktorého palube sa pätica nachádzala, sa vo štvrtok zrazilo pri pobreží Japonska so stíhačkou.

laluna

Na svet sa občas treba pozrieť očami človeka, ktorý práve spadol z Mesiaca.(S.Radič)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 108965x
Priemerná čítanosť článkov: 1579x

Autor blogu